Queens Birthday Honours [Full List]

QUEEN’S BIRTHDAY HONOURS 2013

The Order of New Zealand

ONZ
To be a Member of the said Order:
Emeritus Professor Albert Wendt, CNZM

For services to New Zealand

The New Zealand Order of Merit

DNZM
To be a Dame Companion of the said Order:
Mrs Ngāneko Kaihau Minhinnick, JP

For services to Māori and conservation

KNZM
To be Knights Companion of the said Order:
The Honourable Robert Stanley Chambers
(Deceased. This appointment took effect on 20 May 2013; Her Majesty’s approval having been signified before the date of decease.)

For services to the judiciary

Mr John Stratton Davies, QSO

For services to business and tourism

Dr The Right Honourable Alexander Lockwood Smith

For services as a Member of Parliament and as Speaker of the House of Representatives

Mr Gordon Frederick Tietjens, CNZM

For services to rugby  

CNZM
To be Companions of the said Order:
The Honourable Christopher John Allan

For services to the judiciary

Mr Peter Ronald Francis Biggs

For services to arts governance and philanthropy

Mr William Bernard Boyd, QSO

For services to Rotary International

Mr Craig Leonard Heatley

For services to business

Dr Murray James Horn

For services to business and health

Mr Hamish Henry Cordy Keith, OBE

For services to the arts

Mr John Klaricich, QSO

For services to Māori and the community

Mr Ian Duncan McKinnon, QSO, JP

For services to education and the community

Mr Kevin John Roberts

For services to business and the community

Ms Deirdre Elizabeth Anne Tarrant, MNZM

For services to contemporary dance

Mr Bryan George Williams, MBE

For services to rugby

ONZM
To be Officers of the said Order:
Mr John Adshead, JP

For services to football

Mr Ross Albert Keithton Bragg

For services to swimming

Emeritus Professor John Frederick Burrows, QC

For services to law and education

Professor John Charles Butcher

For services to mathematics

Mr Graham Coe

For services to the construction industry

Dr Douglas Charles Edmeades

For services to agriculture

Dr Nigel Thomas Evans

For services to education and the steel industry

Mr Neil Lindsay Graham

For services to business and philanthropy

Mrs Adrienne Gail Greenwood

For services to sailing

Mr David Andrew Irving

For services to business and education

Mr Alban Gifford Jackson

For services to design

Mr Ulric Vaughan Leon Jones

For services to the farming industry

Mrs Penelope Susan Mason

Dr Wanda Lee Mathias

For services to health and business

Dr Stephen Paul McCormack

For services to community health

Mr Graeme Roderick Milne

For services to health and the dairy industry

Associate Professor David Perez

For services to oncology

Dr John Oliver Crompton Phillips

For services to historical research and publishing

Mrs Dawn Jane Sanders, QSM

For services to theatre

Professor Piri John Sciascia

For services to Māori arts

Mr John Bruce Tavendale

For services to agribusiness

Mr Norman John Thompson

For services to business and tourism

Mr John Culyer Wigglesworth

For services to art, waterskiing and the community

MNZM
To be Members of the said Order:
Mr Garth Barfoot

For services to business, sport and the community

Mrs Julie Bartlett

For services to people with disabilities

Ms Patricia Marion Barwick

For services to sport

Mr Donald Bogie

For services to Land Search and Rescue

Dr Robert Ellison Brockie

For services to science and cartooning

Mr Warwick Miles Brown

For services to the arts

Professor Carl David Burgess

For services to pharmacology

Mr Geoffrey Edward Burgess

For services to education

Mr Joseph Gordon Butterfield

For services to health and the transport industry

Dr Carolyn Ann Coggan

For services to health

Mr Glenn Michael James Common

For services to the music industry

Mr Ross Philip Dallow, JP

For services to the community

Mrs Jennifer Gael Donoghue

For services to the pharmaceutical profession

Sergeant Dene Duthie

For services to the New Zealand Police and Search and Rescue

Mr Robert Mingi Elliott

For services to Māori and mental health services

Mr Eric John Faesenkloet

For services to business, golf and the community

Dr Kaiwan Gan

For services to education and New Zealand-China relations

Captain Craig Fraser Harris

For services to the cruise industry

Mr Zhiyun He

For services to film and the Chinese community

Miss Elizabeth Clare Kerr

For services to music

Mr David Rutherford Kershaw, JP

For services to business and the community

Mrs Susan Margaret Matthews

For services to health

Mr Hugh Morton McCarroll

For services to shearing sports and agriculture

Mr Cameron Wylie McGregor

For services to rugby league

Miss Helen Medlyn

For services to the performing arts

Mr Graeme Albert Nind, JP

For services to the community

Mr William Neil Plimmer

For services to the arts

Mr Craig Potton

For services to photography and conservation

Ms Corinne Pritchard

For services to hockey

Mr Peter Barton Rainey

For services to the music industry

Ms Samantha Jane Scott

For services to theatre

Dr Mansoor Shafi

For services to wireless communication technologies

Senior Constable Philip MacDonald Simmonds

For services to the New Zealand Police and Search and Rescue

Mr Morvin Te Anatipa Simon

For services to Māori

Mrs Vivian Joyce Smith

For services to chess

Senior Sergeant Gordon John Spite

For services to the New Zealand Police and the community

Dr Simon Robert Stables

For services to disaster victim identification

Mr John Hector Steffens

For services to the fishing industry

Mr Darryl Maurice Stevens

For services to youth and the Commonwealth

Ms Debra Marie Stewart

For services to bird of prey conservation

Mr Phillip James Sunderland

For services to health and education

Mr Darrin Arthur Sykes, JP

For services to touch rugby administration

Mr Garry Frederick Trinder

For services to dance

Mr Basil John Wakelin

For services to engineering education

Mr David Thomas Wardell

For services to education

HONORARY
To be Honorary Members of the said Order:
His Excellency Sheikh Abdul Raouf Abu Zinadah

For services to New Zealand-Saudi Arabia relations

His Excellency Dr Hamed Abdullah Nasser Al-Riyami

For services to New Zealand-Oman relations

Mr Naoya Kakizoe

For services to New Zealand-Japan relations

Mr Antonio Volta

For services to New Zealand-Spain relations

The Queen’s Service Order

QSO
To be Companions of the said Order:
Mr Christopher Hugh Blake

For services to the State

Judge John Russell Callander

For services to the judiciary

Mrs Alice Te Awa Hudson

For services to Māori and the community

Judge Graeme Roderick Joyce, QC

For services to the judiciary

Mr John Walter McKinnon

For services to the State

Mr John Stewart Ombler

For services to the State

The Queen’s Service Medal

QSM
Mrs Ailsa Merle Aiken

For services to the community

Mrs Mihi Lydia Angell

For services to Māori and the community

Mrs Kathleen Elizabeth Barnett

For services to music

Mr Eric Andrew Batten

For services to the community

Mrs Marlene Caroline Batten

For services to the community

Mr Muhammud Zayd Ian Blissett, JP

For services to the community

Mrs Astrid Christine Brocklehurst

For services to the community

Mr David James Broughton

For services to the community

Mrs Tui Eileen Brown

For services to senior citizens and the community

Ms Marie Eda Burgess

For services to nursing and the community

Mr Ronald Talbert Cain

For services to athletics

Mr Phillip Lawrence Campbell

For services to sport and journalism

Mr Robert John Campbell

For services to pipe bands and the community

Mrs Barbara Anne Clarke

For services to health, business and the community

Mr Charles Alexander Fitzgerald Ransfield Cooke, JP

For services to the Royal New Zealand Returned and Services’ Association

Mr Philip Richard Cross

For services to the community

Ms Sharon Faye Davies

For services to the community

Mrs Phroso Dometakis-Bell

For services to the community

Mr Albert George Duckmanton

For services to sport

Mr Brian Joseph Edwards

For services to the New Zealand Fire Service

Mrs Jean Stewart Gould

For services to sport and the community

Mr James Andrew Hassall

For services to the community

Mr Neil Joseph Hatcher, JP

For services to the community

Mr Maurice Desmond Hayes

For services to philanthropy and aviation

Mrs Beverly Winifred Hayman

For services to the community

Mrs Karen Jane Howard

For services to Girl Guiding

Mr Trevor Hapi Howse

For services to Māori and conservation

Mr Lance Gregory Hutchison, JP

For services to the community

Mr Kevin Graeme Kalff

For services to the New Zealand Police and the community

Mrs Lillian Winifred Kershaw

For services to music

Mr Perry Gray Keyte

For services to the community

Mrs Margaret Caroline King

For services to the community

Mr John Motunau Katene Kopa

For services to Māori

Mr Roger Ewen Laloli, JP

For services to the community

Mr Francis Ian Levien

For services to brass bands

Mr Chakara Lim

For services to the Cambodian community

Mrs Sue Peng Lim

For services to health and the Asian community

Ms Janet Maree Lucas

For services to education

Mr Alister Fitzgerald Macalister

For services to the blind

Mr Robert Houston Mayo

For services to the community

Mr John Ronald McDermott

For services as a reporter

Mrs Helen Margaret McKay

For services to the community

Mr Ross McKinnon

For services to the community

Mr Ian Colin McLaren, JP

For services to foster care

Mrs Raewyn Beryl McLaren

For services to foster care

Mr Barry Fairbairn McLean

For services to surf life saving

Mrs Stephanie Alison McMillan, JP

For services to the community

Dr Christopher John Milne

For services to sports medicine

Mrs Mary Clare Mouat

For services to mental health

Mr James Arthur Newman, JP

For services to veterans and business

Mrs Delphine Anne Parker, JP

For services to the community

Mrs Lynette Kaye Parker

For services to tourism and children’s health

Mrs Heather Ngaire Paterson

For services to fashion

Mr John Robertson Patterson

For services to senior citizens

Mr Brian Leslie Poole

For services to health and the community

Mrs Lynette Te Manawa Adrienne Roa

For services to the community

Mrs Ani Kanara Rolfe

For services to senior citizens and the community

Mrs Kathleen Scott

For services to people with diabetes

Mrs Titikura Kipo Irimana Simon

For services to Māori

Mr Manmohan Singh

For services to the Indian community

Mrs Barbara Dorothy Smith

For services to music

Mr Robert Leslie Thomas

For services to the community

Mrs Susanne Margaret Thorp

For services to equestrian sport

Mr George Walter Ward, JP

For services to agriculture and the community

Mrs Barbara Emilene Watene

For services to foster care

Mrs Jean Allan Newsham West

For services to the community

Mr Peter John Wheeler

For services to Air Force veterans

Mrs Joan Catherine Whelan

For services to music

Mrs Jane Elizabeth Shield Wilson

For services to the community

Mrs Jean Wilson

For services to senior citizens and the community

Mr Rodney James Wise

For services to the community

Mr David John Withers, JP

For services to Land Search and Rescue and the community

Mrs Eva Rita Wright, JP

For services to the community

HONORARY
Mr Herbert Ingham Jones

For services to conservation and music

Mr Sione Tupukauvalu Liava’a

For services to the Tongan community

Mr Hans-Heinrich Meyer

For services to New Zealand-Germany relations

The New Zealand Antarctic Medal

NZAM
Professor Thomas George Alan Green

For services to Antarctic science

Mr Baden Nolan Norris, QSO

For services to Antarctic history and conservation

The New Zealand Distinguished Service Decoration
NEW ZEALAND DEFENCE FORCE
DSD
Warrant Officer James Ernist Harper

For services to the New Zealand Defence Force

Lieutenant Colonel Robin Michael Hoult

For services to the New Zealand Defence Force

Lieutenant Colonel Stefan John Michie

For services to the New Zealand Defence Force

Sergeant Lindsay Norriss

For services to the New Zealand Defence Force

Major Brent John Quin

For services to the New Zealand Defence Force

Petty Officer Scott Matthew Treleaven

For services to the New Zealand Defence Force


Do you want:

  • Ad-free access?
  • Access to our very popular daily crossword?
  • Access to daily sudoku?
  • Access to Incite Politics magazine articles?
  • Access to podcasts?
  • Access to political polls?

Our subscribers’ financial support is the reason why we have been able to offer our latest service; Audio blogs. 

Click Here  to support us and watch the number of services grow.

As much at home writing editorials as being the subject of them, Cam has won awards, including the Canon Media Award for his work on the Len Brown/Bevan Chuang story. When he’s not creating the news, he tends to be in it, with protagonists using the courts, media and social media to deliver financial as well as death threats.

They say that news is something that someone, somewhere, wants kept quiet. Cam Slater doesn’t do quiet and, as a result, he is a polarising, controversial but highly effective journalist who takes no prisoners.

He is fearless in his pursuit of a story.

Love him or loathe him, you can’t ignore him.

To read Cam’s previous articles click on his name in blue.

31%